Forum Lunatyczne forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Kruczywir

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lunatyczne forum Strona Główna -> Archiwum literackie / Poezja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vassir
srebrnogrzywy bimbrowiec



Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 528
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraina Cieni i Mgły.

PostWysłany: Wto 22:37, 05 Gru 2006    Temat postu: Kruczywir

Kruczywir

Ptasiwir ze szczelin grobu
W mrozonoc wzleciał rozszalały,
Szaleńczą nienawiścią rozbudzony.

Czarnowir na czarnoniebie,
Na tle księżyca zawirował,
Śmierciotańcem zaszalał, okrutny!

Kruczywir mojej duszy
Zemsty krwawą siłą uderzy -
Czarnonoc was pogrzebie!

Kruczydusza moja przebudzona
I serce choć zimnoszare
Nie przebaczy, nie przebaczy, ach!....

Czarnozemsta za wygnanie,
Ptasiozemsta za zabicie
Kruczozemsta was dosięgnie!

Ptasiwir spustoszy wioskę.
Mój Ptasiwir duszy przeklętej –
Kruczywir rozdziobie dzieci!

Czarnodzioby krucze wykłuły dzieciom oczy,
Czarnoszpony wydarły serca,
Czarnopióra serca małe rozszarpały.

Rozszarpały, rozszarpały kruczewiry…
Na niebie rozszalałe krwi nie syte
Czarnowrony, czarnodusze, moje dusze…

(5 XII 2006)
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Noelle
robalique



Dołączył: 01 Wrz 2005
Posty: 2024
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 0:39, 06 Gru 2006    Temat postu:

Nie rozdziobią nas kruki i wrony, nanana... Rolling Eyes

Zatkało mnie, jak to zobaczyłam. Klimat, mhrok, potworności - i to w oprawie niebanalnej. To, co tak lubię, a czego - dobrego - są ilości śladowe. Mru. Interesujące i sugestywne słowotwórstwo, że tak powiem. Chyba sobie wydrukuję i zawieszę nad łóżkiem Cool

n.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
blaidd
moderator byroniczny



Dołączył: 27 Lut 2006
Posty: 2429
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ra-setau

PostWysłany: Śro 0:39, 06 Gru 2006    Temat postu:

Oł. Ha, no ładnie, ładnie sobie Siestra z językiem polskim poczyna Wink.
Jako dusza bardziej prozaiczna niźli poetyczna, powiem, że technicznie bardziej przypadła mi do gustu druga część wiersza. Pierwsza w tych trójwersowych strofach ma jak dla mnie dziwny rytm, nie wiem, jak to przeczytać - już pierwsza strofka. Być może człek obyty z taką poezją nie miałby z przeczytaniem tego na głos problemu. Wiesz, o co chodzi? Martwe grusze były pod tym względem cudeńkiem.
Ale od zwrotki:
Cytat:
Czarnozemsta za wygnanie,
Ptasiozemsta za zabicie
Kruczozemsta was dosięgnie!

robi się bardzo ładnie. W tej i w drugiej podobnej strofie (Czarnodzioby krucze...) być może pomaga... jak to się nazywa... wymienienie cech/zjawisk - brak potrzeby rytmu, bo nie jest to jedno zdanie, jak w pierwszej na przykład zwrotce.
Ale nawet ostatnia jest lepsza chyba, niż pierwsza pod tym względem. Ja to tak czuję... A wiem, że nie jestem autorytetem. Lubię tylko wszystko czytać na głos i mówię, jakie mogłyby tu być dla mnie problemy.

Pod względem emocjonalnym - cudeńko! Szczególnie w drugiej części utworu. Ciemno i niebezpiecznie, donośne krakanie w powietrzu i łopot czarnych skrzydeł tuż nad uchem... Zbyt blisko. Dwie ostatnie strofy są świetne.
Bardzo jesiennie.
Inspiracją po części był nasz dzisiejszy spacerek, no nie? Całe ciemne już niebo upstrzone czarnymi kształtami ptaków... A tak niedawno obserwowałyśmy przepiękne klucze odlatujących gęsi.
No i skojarzenie z Heprisem nieuchronne Very Happy. Mrau.

Bardzo ładne. Nastrojowe i niepokojące. Zemsta kogoś bardzo silnego. Przeklętego. Wyklętego... (Wink) Przypomniał mi się ten niezwykły tekst o krainie, którą Hepris zaatakował chyba te czterysta lat po swym powstaniu, po czterystu latach pustelnictwa w Vartha-riar. Wstyd się przyznać, ale zapomniałam, jak się to nazywało... Embarassed Przeszukałam cały pokój przed chwilą za tym tekstem, ale nie znalazłam, a Ty już śpisz... To było świetne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Vassir
srebrnogrzywy bimbrowiec



Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 528
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraina Cieni i Mgły.

PostWysłany: Śro 15:16, 06 Gru 2006    Temat postu:

Mavis tak nazywało się to państwo Smile
Rzeczywiście, na spacerze nad nami przel;eciały gawrony a jak zobaczyłam jak się kłębiły, przyszedł mi do głowy ten wiersz, takie światełko Very Happy
Noelle na wydrukowanie wiersza i powieszenie go na ścianie, masz moje pozwolenie Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Lunatyczne forum Strona Główna -> Archiwum literackie / Poezja Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Emule.
Regulamin